12. 2. 2024
Autor: Michal Vítek
Recept: Jak udělat domácí hranolky
zdroj: Pixabay

Hladoví milovníci klasických fast food jídel, jako jsou křupavé hranolky, se často dostávají do dilematu. Mnoho obchodů s fast foodem nabízí hranolky jako součást svého menu, ale kvalita těchto připravených hranolků často zanechává mnoho co přát. Štěstím je, že existuje snadný a zábavný způsob, jak si připravit chutné domácí hranolky přesně podle svých představ. V tomto článku vám představíme recept, který vás provede každým krokem procesu výroby vlastních křupavých hranolků. Bezpečná cesta k malému kulinářskému úspěchu na talíři je jednoduše na dosah ruky.

Hranolky: Domácí recept

Hranolky jsou oblíbenou přílohou k mnoha jídlům. Ať už si je děláte ke grilování, ke klasickému steak nebo jen jako svačinu ke sledování filmu, domácí hranolky jsou vždy velmi chutné. V této sekci si představíme jednoduchý domácí recept na hranolky.

Pro přípravu budete potřebovat brambory, olej na smažení, sůl a eventuálně další koření dle vaší chuti. Brambory oloupejte a nastrouhejte na nudličky nebo nakrájejte na dlouhé tenké plátky. Poté namočte brambory do studené vody. Tím se z nich odstraní přebytečný škrob a hranolky budou křupavější.

Po odkapání brambor je třeba je osušit. Poté je rozprostřete na plech vyložený pečicím papírem a důkladně osolte. Pokud si přejete, můžete ještě přidat další koření, jako například papriku, česnekový prášek nebo bylinky.

Následně dejte plech s bramborami do předehřáté trouby a pečte na 220 stupňů Celsia asi 20-25 minut, dokud nejsou hranolky zlatavé a křupavé. Během pečení je dobré je jednou obrátit, aby se pekly rovnoměrně.

Hotové hranolky vyndejte z trouby a nechte je vychladnout. Poté si je můžete servírovat. Pokud nechcete jezdit olej, můžete ještě zkusit hranolky upéct na vysoké teploty přímo ve fritovacím hrnci.

Domácí hranolky jsou skvělou volbou pro ty, kteří si rádi vychutnávají křupavou, čerstvě připravenou přílohu. S vlastním receptem si je můžete upravit podle svých preferencí a vytvořit si tak hranolky přesně podle svého gusta.

Potřebné ingredience

Pro přípravu tohoto receptu budete potřebovat následující ingredience:

  • 500g těstovin
  • 400g rajčatové omáčky
  • 200g mletého masa
  • 1 cibule
  • 2 stroužky česneku

Kromě těchto základních ingrediencí budete potřebovat také různé koření, například sůl, pepř, oregano a bazalku na dochucení.

Dále budete potřebovat olivový olej na smažení cibule a česneku, a také sýr na posypání hotového jídla.

Pokud máte rádi pikantní chuť, můžete přidat i červený pepř nebo chilli papričky. Pro veganskou verzi můžete mleté maso nahradit seitanem nebo tofu.

Příprava hranolků

Pro přípravu vlastních hranolků doma budete potřebovat nejlépe čerstvé brambory, které následně omyjete a oloupeme. Brambory nakrájíme na tenké proužky, které následně dostatečně osušíme. Toho dosáhneme pomocí kuchyňského papíru nebo utěrky, na kterou položíme naše nakrájené brambory a důkladně je osušíme.

Poté můžeme začít olej na ohni zahřívat. Jako vhodný olej se doporučuje slunečnicový nebo olivový olej. Až se olej dobře zahřeje, zkontrolujeme teplotu pomocí jednoho nakrájeného kousku brambor. Pokud okamžitě začne bublat, znamená to, že je olej dostatečně horký a můžeme začít s smažením.

Pokládáme naše nakrájené brambory do rozpáleného oleje a postupně je smažíme až do zlatavé barvy. Je důležité během procesu smažení občas hranolky promíchat, aby se rovnoměrně opekl všechny strany. Jakmile mají hranolky požadovanou barvu, vyjmeme je z oleje a okapeme na papírovém ubrousku, který pomůže odstranit přebytečný tuk.

Po vysušení a ochlazení servírujeme hranolky a můžeme je posypat solí nebo jinými oblíbenými kořenícími směsmi. trvá obvykle 15-20 minut a můžete je podávat k čemukoli, od obyčejných bramborových hranolků po naůrodnější varianty s různými přísadami a omáčkami.

Pečení hranolků

Domyšlení z jídleníčků, o kterých běžně přemýšlíte, že se pečou jenom v Mikulášsky celtické bagančatě, jsou minulostí. Vaření hranolků doma je jednoduché a mnohem levnější než kupování hotových hranolků z restaurace. A co je nejdůležitější, můžete si je upléct přesně tak, jak je máte nejraději.

Prvním krokem je vybrat správné brambory. Pro hranolky se nejlépe hodí tipo brambory, které mají jemnou strukturu a dostatečné množství škrobu. Brambory omyjte a oloupejte. Poté je nastrouhejte na tenké proužky o šířce asi půl centimetru. Pokud máte k dispozici bramborovou strojek, bude vám to usnadnit práci. Před vařením hranolky namočte na pár minut do studené vody, abyste odplavili přebytečný škrob.

Do hrnce svařte vodu a postupně vkládejte namočené hranolky. Vařte je dvakrát: nejprve na mírném plameni asi 5 minut, poté je sceďte a nechte odpočinout asi 15 minut. Po té je opět povařte na silném plameni, tentokrát asi 3 minuty, a poté je zase sceďte. Díky tomuto procesu budou hranolky mít křupavou vnější strukturu a měkký vnitřek.

Mezitím, když se brambory plní, můžete připravit směs na ochucení hranolků. Můžete použít sol, pepř, papriku, rozmarýn, česnek nebo cokoli jiného, co vám chutná. Směs promíchejte s olejem nebo rozpuštěným máslem a poté opláchněte hranolky ve směsi, aby byly dobře ochucené z venku.

Hranolky rozložte na plech vyložený pečicím papírem a pečte při teplotě asi 200 °C po dobu asi 25 minut, nebo dokud nebudou zlatavé a křupavé. Během pečení je můžete obracet nebo otáčet, aby se vařily rovnoměrně ze všech stran. Po upečení hranolky přenděte na talíř a podávejte s omáčkou podle vašeho výběru.

Servírování a dochucení

Tato sekce se zaměřuje na jídel. V následujících odstavcích se dozvíte o základních pravidlech servírování jídel a jak je vhodně dochutit.

Při servírování jídel je důležité dbát na estetiku a vkus. Jídla by měla být servírována na čistém a atraktivním nádobí. Pokud jde o hlavní chod, měl by být podáván na hlubokém talíři, přičemž příloha by měla být servírována na mělkém talíři vedle hlavního pokrmu. Dezerty by měly být podávány na samostatném talíři, ideálně ozdobeném pro efektivnější prezentaci.

Dochucení jídel je dalším důležitým aspektem. Existuje mnoho možností, jak dochutit pokrmy a přidat jim zajímavou chuťovou rovnováhu. Jednou z nejběžnějších metod je použití bylinek a koření. Rozmělněné bylinky lze přidat přímo do jídla během vaření, zatímco sušené koření lze přidat na závěr, aby neztratilo svou vůni a chuť. Dochucení solí a pepřem je také běžné, ale je důležité mít na paměti, že tyto přísady by měly být použity mírně, aby neovládly příliš celkový chuťový dojem.

Umění servírování a dochucování jídel se také týká estetického aranžování talíře. Jídla mohou být ozdobena čerstvým bylinkami nebo naaranžována tak, aby vypadala co nejvíce lákavě. Ovoce nebo zelenina také mohou být použity jako dekorace, což přidává na vizuální přitažlivosti jídel.

Je důležité si uvědomit, že servírování a dochucování jsou záležitostí osobního vkusu. Pokud jde o dochucování jídel, je dobré začít postupně a přidávat bylinky a koření podle vlastního gusta. Při servírování je důležité zaujal osobitý a vkusný přístup, který bude odpovídat charakteru jídla.

Jsem rád, že jste měli možnost se dozvědět, jak udělat domácí hranolky. Je to jednoduchý a chutný pokrm, který můžete připravit ve svém vlastním kuchyňském prostředí. Sledováním jednoduchých kroků a dodržováním správných postupů, můžete mít ty nejlahodnější hranolky přímo z trouby. Pamatujte, že základem je výběr správných brambor a přiřazení správných ingrediencí. Užijte si tento recept jako součást domácího jídla nebo jako svačinu pro přátele a rodinu. S touto osvědčenou metodou výroby domácích hranolků budete moci pochutnat na jedinečném zážitku – bez nutnosti navštívit fastfoodový řetězec.

Přidejte si rady a návody na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si rady a návody na hlavní stránku Seznam.cz

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *