Doba chladných večerů a klidných dní u krbu je ideální pro přípravu teplé a lahodné polévky. Pokud patříte mezi milovníky česnečku, máme pro vás recept, kterým si ho můžete připravit doma. Česneček, plný aromatických bylinek a česneku, je nejen lahodným zpestřením vašeho jídelníčku, ale také skvělým prostředkem proti chřipce a nachlazení. Není nic lepšího, než si zahřát tělo teplou polévkou a zároveň posílit imunitní systém. V tomto článku vám představíme jednoduchý návod na přípravu tohoto tradičního českého pokrmu.
Jak uvařit česnečku doma
Výborná česnečka je tradiční české jídlo, které můžete jednoduše uvařit i doma. Základem česnečky je silný kuřecí vývar, hodně strouhaného česneku a kvalitní domácí těstoviny.
Nejprve si připravte vývar z kuřecího masa. Do hrnce dejte kuřecí stehna, cibuli, petržel a bobkový list. Vařte vývar asi hodinu, dokud maso nezměkne. Poté maso vyndejte z vývaru a nakrájejte na menší kousky.
V dalším hrnci si rozehřejte trochu oleje a osmahněte na něm strouhaný česnek. Přidejte nakrájené kuřecí maso a zalijte vývarem. Přidejte těstoviny a nechte vařit, dokud těstoviny nezměknou.
Posledním krokem je přidání čerstvého nasekaného petrželového lístku a osolení a opepření dle chuti. Hotovou česnečku můžete podávat s křupavým česnekovým chlebem nebo sýrem. Dobrou chuť!
Potřebné suroviny pro česnečku
:
Výběr správných surovin je klíčový pro přípravu lahodné česnečky. Nejzákladnějšími surovinami jsou česnek, cibule, brambory, slanina, sůl, pepř a lučina. Česnek dodává polévce charakteristickou chuť a vůni, zatímco cibule zajišťuje sladkou chuť a jemnou strukturu.
Dále budete potřebovat vývar (kuřecí, hovězí nebo zeleninový), sýr (nejčastěji niva), kroupy nebo těstoviny, ocet, majoránku a bobkový list. Výběr správného vývaru záleží na vaší preferenci – kuřecí vývar dodá polévce jemnou chuť, hovězí vývar intenzivnější chuť a zeleninový vývar zase osvěžující chuť.
Jako ozdobu na talíři můžete přidat smetanu a nastrouhaný sýr. Chutné křupavé chlebíčky nebo topinky jsou ideálním doprovodem k česnečce. Příprava česnečky může být jednoduchá, pokud dodržíte správné poměry surovin a postupujete podle receptu.
Postup přípravy česnečku krok za krokem
1. Nejprve si připravte všechny potřebné suroviny: česnek, cibuli, brambory, sůl, pepř, máslo, hladkou mouku, zeleninový vývar, čerstvé těstoviny a petrželku.
2. Nakrájejte cibuli na jemné kostičky a prolisujte česnek. Brambory oloupejte a nakrájejte na menší kousky.
3. Na rozpáleném másle osmahněte cibuli a česnek, pak přidejte nakrájené brambory a chvíli restujte. Přisypte hladkou mouku a za stálého míchání zalijte zeleninovým vývarem.
4. Vařte, dokud se brambory nerozvaří. Mezitím si uvařte čerstvé těstoviny a nakrájejte petrželku na drobno.
5. Hotový česneček dochuťte solí a pepřem podle chuti a přidejte nakrájenou petrželku. Podávejte horký s těstovinami a čerstvým chlebem.
Jak správně dochutit česnečku
?
1. Důležitým prvkem česnečky je samozřejmě česnek. Doporučujeme použít čerstvý strouhaný česnek, který dodá polévce intenzivní chuť. Můžete přidat i několik stroužků celého česneku pro ještě výraznější aromatickou chuť.
2. Při dochucování česnečky byste neměli zapomenout na sůl a pepř. Sůl pomůže zvýraznit chutě ostatních surovin, zatímco pepř dodá lehce kořeněnou pachuť. Nezapomeňte ochutit polévku a případně přidat ještě trochu soli či pepře dle vaší chuti.
3. Pro zvýraznění svěží chuti můžete přidat do česnečky i nasekanou petrželku nebo koriandr. Tato bylinka dodá polévce zelený aroma a svěžest, která bude skvěle kontrastovat s intenzivní chutí česneku.
4. Pokud preferujete pikantnější chuť, můžete do česnečky přidat i opečenou slaninu nebo klobásu. Tento krok dodá polévce bohatou chuť a konzistenci, která potěší nejen milovníky masitých jídel.
Tipy na servírování česnečku
Pokud si přejete podat česneček na stůl jako první chod, doporučujeme ho servírovat v malé miskce z hrubého porcelánu, která dodá jídlu rustikální ráz.
Dále můžete pokrm ozdobit nasekanou petrželkou nebo křupavými kousky slaniny, které nejen doplní chuť, ale také vizuálně zkrášlí jídlo.
Česneček chutná skvěle s křupavým česnekovým chlebem, který můžete podávat jako přílohu nebo ho namočit do polévky.
Pro milovníky sýra můžete přidat na stůl misku se strouhaným sýrem, který si hosté mohou přidat do své porce česnečku podle své chuti.
A je hotovo! Nyní jste se seznámili s jednoduchým návodem na přípravu lahodného česnečku. Stačí si pořídit kvalitní suroviny, dodržet postup a vychutnat si teplou polévku plnou aromatického česneku. Tato tradiční česká pochoutka je skvělou volbou na chladné dny nebo pro zahřátí těla po náročném dni. Tak neváhejte a pusťte se do vaření!