24. 2. 2024
Autor: Michal Vítek
Krok za krokem: Příprava domácího tradičního svíčkového
zdroj: Pixabay

Svíčková na smetaně je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších pokrmů české kuchyně. Její příprava sice vyžaduje trochu času a trpělivosti, ale výsledek stojí za to. Tento článek vás provede celým procesem přípravy svíčkové krok za krokem, od výběru surovin, přes marinování masa, až po finální dovaření omáčky. Ať už jste zkušený kuchař nebo začátečník, naše pokyny vám pomohou připravit dokonalou svíčkovou, která zaručeně zaujme na jakékoliv rodinné oslavě nebo nedělním obědě.

Suroviny pro domácí svíčkovou

Pro přípravu domácí svíčkové budete potřebovat následující suroviny:

  • 600 g hovězí svíčkové – Toto maso je základem pro svíčkovou. Vyberte kvalitní kus, který je šťavnatý a má málo tuku.
  • 200 g slaniny – Slanina dodá masu potřebnou šťávu a chuť. Můžete použít jakoukoli slaninu, ale nejlépe se hodí anglická slanina.
  • 2 cibule – Cibule dodá pokrmu sladkou chuť a zároveň zjemní maso.
  • 4 mrkve – Mrkev je důležitá pro výrobu omáčky. Dodá jí sladkou a zároveň zemitou chuť.
  • 1 petržel – Petržel dodá omáčce svěží chuť.
  • 1 kousek celeru – Celer dodá omáčce hloubku a komplexnost.
  • 250 ml smetany – Smetana je základem pro omáčku. Měla by být plnotučná, aby omáčka byla krémová a bohatá.
  • 50 g másla – Máslo dodá omáčce bohatost a jemnost.
  • Sůl a pepř – Tyto koření jsou základem pro jakýkoli pokrm. Přidávejte podle chuti.

Pamatujte, že kvalita surovin je klíčová pro výslednou chuť svíčkové. Proto se snažte vybírat ty nejkvalitnější suroviny, které můžete najít.

Postup přípravy marinády

Marinádu začneme přípravou všech potřebných ingrediencí. Důležité je mít všechny suroviny čerstvé a kvalitní, protože právě ony dodají masu jedinečnou chuť. Připravte si citrony, česnek, bylinky, olej a koření dle vaší chuti.

Nejprve si vymačkejte šťávu z citronů. Množství záleží na tom, kolik masa chystáte marinovat, ale obecně platí, že na jeden kilogram masa by měl stačit jeden citron. Citronovou šťávu vlijte do misky, kam následně přidáte olivový olej. Poměr by měl být zhruba jeden ku jedné.

Česnek oloupejte a prolisujte. Množství česneku záleží na vašem vkusu, ale obecně platí, že na jeden kilogram masa by měla stačit jedna až dvě stroužky. Česnek přidejte do misky s citronovou šťávou a olejem.

Nyní je na řadě koření. Můžete použít jakékoliv koření, které máte rádi. Dobře se hodí například pepř, sůl, paprika, rozmarýn nebo tymián. Koření přidejte do misky a vše důkladně promíchejte.

Marináda je hotová a můžete do ní vložit maso. Mělo by v ní odležet alespoň několik hodin, ideálně přes noc. Mějte na paměti, že čím déle maso v marinádě odleží, tím lépe chuť marinády do masa pronikne.

Marinování hovězí svíčkové

je důležitým krokem v přípravě tohoto oblíbeného pokrmu. Pomocí marinády můžeme masu změkčit a dodat mu specifickou chuť. Proces marinování by měl trvat minimálně 12 hodin, ideálně však 24 hodin. Důležité je maso po dobu marinování uchovávat v chladničce.

Existuje mnoho receptů na marinádu pro hovězí svíčkovou. Základem většiny z nich jsou však cibule, mrkev, petržel a koření. Některé recepty doporučují přidat i trochu octa nebo vína, aby bylo maso ještě šťavnatější.

Postup přípravy marinády:

  • Nejprve si připravíme zeleninu. Cibuli, mrkev a petržel oloupeme a nakrájíme na menší kousky.
  • Poté zeleninu smícháme s kořením. Můžeme použít například bobkový list, nové koření, pepř a sůl.
  • Marinádu poté přelijeme přes maso tak, aby bylo zcela ponořené.
  • Maso s marinádou dáme do chladničky a necháme minimálně 12 hodin odležet.

Pamatujte, že kvalita masa je klíčová. Vyberte si kus hovězí svíčkové od prověřeného dodavatele. Marinování pak pomůže upravit chuť masa k vašim představám.

Příprava omáčky ze zeleniny

Omáčka ze zeleniny je skvělým způsobem, jak využít zbylé zeleninu a přidat do jídel více chuti a výživy. Tato omáčka je univerzální a může být použita jako základ pro polévky, omáčky nebo jako příloha k hlavnímu jídlu.

Pro přípravu omáčky ze zeleniny budete potřebovat následující ingredience:

  • 500 g zeleniny (může být jakákoli zelenina, kterou máte po ruce nebo kterou máte rádi)
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 1 cibule
  • 2 stroužky česneku
  • Sůl a pepř podle chuti

Začněte tím, že zeleninu, cibuli a česnek nakrájíte na malé kousky. Poté na pánvi rozehřejte olivový olej a přidejte nakrájenou zeleninu, cibuli a česnek. Restujte, dokud zelenina nezačne měknout a cibule se nezačne zlatě zbarvovat. Poté přidejte sůl a pepř podle chuti a promíchejte.

Nakonec zeleninu přendejte do mixéru a mixujte, dokud nezískáte hladkou omáčku. Pokud je omáčka příliš hustá, můžete přidat trochu vody. Omáčka ze zeleniny je nyní připravena k podávání.

Pečení a dokončení svíčkové

Po přípravě masa a omáčky přichází na řadu pečení svíčkové. Měli byste mít předehřátou troubu na 180 stupňů Celsia. Místo pečení v troubě můžete také využít pomalý hrnec, pokud ho máte k dispozici. Pečení v troubě by mělo trvat přibližně 2 hodiny, zatímco v pomalém hrnci by mělo trvat 4-6 hodin na nízké teplotě.

Před pečením je důležité maso dobře obalit v omáčce. To zajistí, že maso bude měkké a šťavnaté. Pokud pečete v troubě, měli byste maso pravidelně polévat omáčkou, aby se nevysušilo. Pokud používáte pomalý hrnec, stačí maso jednou obalit a pak ho nechat pomalu vařit.

Po upečení nechte maso odpočívat přibližně 10 minut před krájením. To umožní šťávám z masa se rozprostřít a maso bude měkčí a šťavnatější. Svíčkovou podávejte s knedlíkem a brusinkovou omáčkou pro tradiční český zážitek.

  • Pečení v troubě: 180 stupňů Celsia, 2 hodiny
  • Pečení v pomalém hrnci: nízká teplota, 4-6 hodin
  • Obalení masa v omáčce
  • Odpočinek masa po upečení: 10 minut

Servírování tradiční svíčkové

je stejně důležité jako její příprava. Tento tradiční český pokrm se obvykle podává s houskovými knedlíky a brusinkovou omáčkou. Kromě toho je často doplněný o šlehačku a citron.

Prvním krokem při servírování svíčkové je příprava talíře. Na talíř nejprve položíme houskové knedlíky, které jsou základním doplňkem tohoto pokrmu. Knedlíky můžeme nakrájet na plátky a uspořádat je na jedné straně talíře.

  • Svíčkovou pak nakrájíme na plátky a položíme vedle knedlíků.
  • Poté přidáme brusinkovou omáčku, kterou můžeme servírovat buď přímo na talíři vedle maso, nebo v malé miskičce.
  • Na závěr přidáme lžíci šlehačky a plátek citronu.

Je důležité, aby byla svíčková podávána horká. Omáčka by měla být také teplá, ale ne horká, aby nezakryla chuť masa. Šlehačka a citron dodávají pokrmu svěží chuť a zároveň pomáhají vyvážit bohatou a krémovou chuť svíčkové.

Ať už se rozhodnete pro klasickou variantu svíčkové, nebo se odvážíte experimentovat s netradičními ingrediencemi, vězte, že příprava tohoto oblíbeného jídla vyžaduje čas a trpělivost. Ale výsledek stojí za to. Domácí svíčková, připravená s láskou a péčí, je nejen chutným pokrmem, ale také symbolem naší kulinářské tradice. Ať už ji podáváte v neděli k obědu nebo při slavnostní příležitosti, jistě potěšíte nejen své chuťové pohárky, ale i srdce svých blízkých. Pamatujte, že každý krok přípravy má svůj význam a ovlivňuje konečnou chuť jídla. Tak neváhejte a pusťte se do vaření. Přejeme vám mnoho kulinářských úspěchů a dobrou chuť.

Přidejte si rady a návody na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si rady a návody na hlavní stránku Seznam.cz

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *