24. 1. 2024
Autor: Michal Vítek
Jak uvařit tradiční česky guláš?
zdroj: Pixabay

V české kuchyni je guláš jedním z nejoblíbenějších a nejtradičnějších jídel. Jeho bohatá chuť a hřejivá aroma ho činí ideálním pokrmem pro chladné zimní dny. Tradiční český guláš se vyznačuje hlubokou barvou, silnou omáčkou a měkkým, rozpadavým masem. Připravit si ho můžete ze hovězího, vepřového nebo kombinací obou druhů masa. Základem guláše jsou cibule, paprika a česnek, které dávají jídlu charakteristickou chuť. Pokud chcete nasát atmosféru tradiční české kuchyně a zkusit si uvařit skvělý guláš, následujte tento jednoduchý recept.

Přísady pro český guláš

Při přípravě tradičního českého guláše jsou nezbytné následující přísady:

Hovězí maso – Guláš se připravuje z hovězího masa, ideálně z klíčového masa, které je mramorované. Důležité je zvolit správný druh masa, který se bude vařit po delší dobu, aby se dostal do měkka a byl šťavnatý.

Cibule – Cibule je nedílnou součástí guláše a přidává mu charakteristickou chuť. Je potřeba jí nasekat na jemné kolečka nebo kostičky a na tukovém základu ji zpěnit, aby se dostala do měkka a získala sladkou chuť.

Paprika – Paprika je dalším důležitým kořením, které dodává guláši typicky červenou barvu a pikantní chuť. Je vhodné použít sladkou papriku nebo směs sladké a ostré papriky, podle toho, jak pikantní chcete, aby byl guláš. Papriku je potřeba opatrně zpracovávat, aby nespálila a neztratila chuť.

Koření – Kromě papriky můžeme guláš osolit a opepřit dle chuti. Dalšími možnými kořeními jsou česnek, kmín, nové koření nebo bobkový list. Koření přidávají guláši hlubší chuť a aroma.

Vývar nebo voda – Guláš se vaří ve vývaru nebo vodě, která mu dodává tekutinu a umožňuje, aby se maso změklo a chuť se propojila s ostatními přísadami. Je vhodné použít kvalitní masový vývar nebo dle preference můžeme použít i zeleninový vývar.

Příprava masové části guláše

je klíčovou částí vaření tohoto tradičního českého jídla.
Nejdříve si připravíme maso – nejčastěji se používá hovězí, které nakrájíme na menší kousky.
Důležité je odstranit přebytečný tuk a kousky masa dobře osušit.
Poté maso osolíme a opepříme, aby se rozvinuly jeho přirozené chutě.

Dalším krokem je příprava základní směsi pro guláš.
Do hrnce nebo kastrolu rozpálíme olej a přidáme na jemno nakrájenou cibuli.
Cibulku necháme na středním ohni dusit, dokud nezměkne a nezezlátne.
Poté přidáme na drobno nakrájený česnek a necháme jej lehce orestovat.
Následně přidáme lžičku sladké papriky a lžičku mletého kmínu, které budou do guláše přinášet charakteristickou chuť a aroma.

V dalším kroku přidáme připravené kousky masa do hrnce s cibulovou směsí.
Měl by se uvolnit šťáva z masa, která pomůže s vytvořením lahodné omáčky.
Důležité je maso na všech stranách pořádně osmahnout, aby dostalo křupavou kůrku.
Následně zalijeme guláš hovězím vývarem nebo vodou a přidáme bobkový list a zrnko nového koření pro dochucení.

Poté snížíme teplotu na nejnižší stupeň a guláš dusíme přibližně dvě hodiny.
Důležité je občas promíchat, aby se guláš nelepil a nespaloval.
Za občasného přilévání vody necháme maso zjemnět a omáčku zhoustnout.
Posledním krokem je přidání trochy jablka nebo ocet, které dodá guláši příjemnou kyselost a dokonale ji vyváží.

Příprava gulášové omáčky

je snadná a tradiční. Základem této omáčky je gulášové maso, které se nejprve zpola uvaří a poté se smíchá s omáčkou. Omáčka je tvořena směsí cibule, česneku, rajčat, papriky, koření a vývaru. Tato směs se vaří až do doby, než se zredukuje a získá požadovanou konzistenci.

Nejprve se musí připravit gulášové maso. Můžete použít hovězí nebo vepřové, podle vašich preferencí. Maso se nakrájí na menší kousky a osolí a opepří. Poté se na oleji zpola opeče, dokud nezmění barvu a nezíská lehkou kůrku. Následně se přidá voda a maso se vaří pod pokličkou až do doby, než je měkké.

Vedle vaření masa se připravuje omáčka. Cibule a česnek se nasekají a osmahnou na oleji, dokud nezežloutnou. Poté se přidá na kostky nakrájená paprika a oloupaná a nakrájená rajčata. Směs se dusí několik minut, dokud se zelenina změkne.

Do směsi se přidá kousek na jemno nastrouhané papriky, aby omáčka získala charakteristickou chuť. Poté se přidá lžíce mletého kmínu, který dodá omáčce typickou aromatickou vůni. Směs se promíchá a pak se přidá vývar, který dodá omáčce tekutinu a chuť.

Omáčka se vaří na mírném ohni, dokud se zelenina nepřejde a omáčka se zredukuje. Poté se přidá předvařené gulášové maso a omáčka se vaří ještě několik minut, aby se příchutě spojily. Omáčka se může dále dochutit solí, pepřem nebo dalším kořením podle chuti. Hotová gulášová omáčka je vhodná k podávání s knedlíky nebo bramborovým knedlíkem.

Tradiční gulášová příloha

Tradičně se guláš podává s nějakou přílohou, která jej doplňuje a zvyšuje jeho chutnost. Jednou z nejčastěji používaných příloh k guláši je knedlík. Košíčkový knedlík se připravuje z mouky, mléka, vajec, soli a tuku. Je to bohatá a nasycující příloha, která skvěle chytá omáčku z guláše.

Další oblíbenou přílohou jsou bramborové knedlíky. Ty se vyrábějí z bramborového těsta, které obsahuje nastrouhané brambory, mouku, vejce, sůl a tuk. Bramborové knedlíky jsou velmi aromatické a dodávají guláši charakteristickou chuť.

Pokud chcete ke guláši něco lehčího, můžete zvolit těstoviny jako přílohu. Oblíbené jsou široké nudle, které mají dostatečnou sílu, aby unesly konzistenci guláše. Nudle se uvaří ve slané vodě, odkapají a pak se smíchají s omáčkou z guláše, aby přijaly jeho chuť.

Velmi populární přílohou k guláši jsou také houskové knedlíky. Ty se vyrábějí z houskového těsta, které se tvoří z namočeným a vymačkaným houskovým chlebem, mlékem, moukou, vejcem, sůlí a cukrem. Houskové knedlíky jsou jemné a chutné a skvěle ladí s omáčkou z guláše.

Nakonec tu máme ještě bramborovou kaši, která je také skvělou přílohou k guláši. Brambory se uvaří ve slané vodě, rozmixují se a přidá se máslo, mléko, sůl a pepř. Bramborová kaše je bohatá a krémová a výborně doplňuje chuť guláše.

Dokončení českého guláše

Pro je důležité dodat několik klíčových ingrediencí a správnou techniku vaření. Nezapomeňte na náležitě kvalitní hovězí maso, které je základem celého guláše. Maso by mělo být nakrájeno na menší kousky a před smažením je vhodné nechat ho odpočinout v kořeněné marinádě.

Pro výraznou chuť guláše je důležitá kombinace správných koření. Neobejdete se bez klasického česneku, cibule, papriky a rajčatového protlaku. Pro příjemnou pikantnost můžete přidat také trochu pálivé papriky nebo čili. Pokud preferujete sladší chuť guláše, přidejte kousek hořké čokolády nebo červeného vína.

Samotné vaření guláše je relativně dlouhý proces, který stojí za to. Když už máte nakrájené maso marinované a připravené všechny ingredience, můžete začít s dusením na hrnci. Nejprve orestujte nakrájenou cibuli a česnek, přidejte na kostky nakrájenou papriku a smažte, dokud není zlatavá. Poté přidejte maso a smažte jej, dokud nezezlátne z všech stran.

Po smažení maso zalijte vývarem nebo vodou a přidejte koření, protlak a případně další ingredience. Nádoba s gulášem by měla být zakrytá a guláš by měl vařit na mírném ohni, dokud se maso nedrolí. Během vaření je důležité občas promíchat a případně dolít vodu, aby se guláš nepřipálil. Po dokončení vaření guláš nechte přibližně 10-15 minut odpočinout a můžete servírovat s knedlíky nebo dušeným bramborem.

Tipy na servírování guláše

Guláš je tradiční české jídlo, které se servíruje s různými přílohami. Zde je několik tipů, jak jej nejlépe servírovat.

Přílohy

Tradičním způsobem servírování guláše je s knedlíkem. Knedlíky jsou vyrobené z bramborového těsta a mají měkkou a vláčnou strukturu, která se skvěle hodí k guláši. Pokud preferujete lehčí přílohu, můžete guláš servírovat s rýží nebo bramborami. Zelenina, jako je například kyselé zelí nebo okurky, také dodá guláši zajímavou chuťovou a texturovou dimenzi.

Dekorace

Klasický guláš můžete podávat na hlubokém talíři nebo ve speciální hluboké misce. Pro dekoraci můžete použít čerstvé bylinky, například petržel nebo koriandr, které dodají jídlu svěží vzhled. Můžete také přidat lžíci zakysané smetany do středu guláše, což navíc zjemní a zkombinuje chuť guláše s kyselým tónem smetany.

Podávání

Nejlepší postup servírování guláše je v teplé misce nebo na talíři, aby se udržela jeho teplota. Pokud chcete, aby váš guláš vynikl, můžete jej vypěstovat na zvláštní misce na stojanu. Na stole můžete připravit talíře nebo misky s přílohami, aby si lidé mohli vybrat, jakou přílohu preferují.

Dodatky

Guláš můžete podávat s různými doplňky nebo omáčkami, jako jsou hořčice nebo tatarská omáčka. Tyto doplňky dodají guláši silnější chuť nebo ho zjemní. Můžete také podávat guláš s chlebem, který je skvělý na omáčky a pomáhá nechat si vychutnat veškeré aroma guláše.

Česky guláš patří mezi lahůdky české kuchyně a připravit ho není vůbec složité. V tomto článku jsme se podrobněji seznámili s tradičním receptem na český guláš. Začali jsme se surovinami a postupně jsme prošli každým krokem přípravy. Důležité je správně si vybrat kvalitní hovězí maso, které je základem této pochoutky. Zároveň je potřeba dodržet správný poměr koření, aby byl guláš vyváženě aromatický. Tradičně se guláš podává s houskovým knedlíkem nebo šťouchanými bramborami. Vždy je to výborná kombinace, která zaručeně potěší každého gurmána. Celá příprava trvá asi dvě hodiny, ale stojí to za to. Po této jednoduché receptuře není možné ničeho ušlápnout a guláš připravený podle tohoto návodu je vždy výborný. Je to skvělá možnost, jak si pochutnat na tradičním českém jídle i doma.

Přidejte si rady a návody na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si rady a návody na hlavní stránku Seznam.cz

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *