12. 2. 2024
Autor: Michal Vítek
Jak uvařit svíčkovou
zdroj: Pixabay

V české kuchyni je svíčková omáčka již dlouhou dobu jedním z nejoblíbenějších tradičních jídel. Její bohatá chuť a hladká konzistence ji činí oblíbenou volbou pro české rodiny i restaurace. Ačkoli mnoho lidí si myslí, že její příprava je složitá, ve skutečnosti může být velmi jednoduchá. V tomto článku se budeme zabývat postupem, jak uvařit lahodnou svíčkovou omáčku, která vás okouzlí. Připravte si hrnce, nůžky a chuťové pohárky, protože se chystáme vydat se na vzrušující kulinářskou cestu.

Příprava ingrediencí pro svíčkovou

Při přípravě svíčkové je důležité si zajistit správné ingredience a připravit je předem. V první fázi je třeba zakoupit kvalitní hovězí svíčkovou, která je základem tohoto pokrmu. Dále je nutné nakoupit všechny potřebné koření a bylinky, jako je majoránka, bobkový list, tymián a pepř. Zeleninou, která bude součástí svíčkové, jsou mrkev, celer, petržel, cibule a česnek.

Před samotnou přípravou je vhodné svíčkovou předpřipravit a marinovat. Její povrch se osolí, opepří a potře majoránkou. Poté se nechá odležet v lednici po dobu několika hodin nebo přes noc, aby si maso dobře přijalo chuť marinády. Během této doby můžeme připravit zeleninu a ostatní ingredience.

Mrkev a celer se očistí a nakrájí na menší kousky. Petržel a cibule se oloupou a nastrouhají nebo nasekají. Česnek se oloupá a nakrájí na tenké plátky. Pokud chceme na svíčkovou přidat i žampiony, je třeba je očistit a nakrájet na tenké plátky.

Před přípravou je vhodné také připravit si masový vývar. Bude sloužit pro zalití masem po rozbarevnění a pro závěrečné zalití svíčkové během podávání. Vývar se připravuje z vývarové kosti, cibule, mrkve, petržele, celeru, majoránky, pepře, bobkového listu a soli. Všechny ingredience se dají do hrnce, zalijí se vodou a vaří se po dobu asi dvou hodin, dokud vývar nezíská dostatečnou chuť a sílu.

Když jsou všechny ingredience připravené, můžeme začít s přípravou svíčkové. Nejdříve se maso orestuje na rozpáleném oleji, dokud nezezelená. Poté se zalije masovým vývarem a dusí se pod pokličkou na mírném ohni asi dvě hodiny, nebo dokud maso není měkké. Až je svíčková hotová, nechá se trochu vychladnout a nakrájí se na tenké plátky. Hotové plátky masa se poté vloží zpět do omáčky pro lepší prochuťování.

Nakrájení masa pro svíčkovou

Při přípravě svíčkové na smetaně je jedním z hlavních kroků správné nakrájení masa. Správně nakrájené maso zajišťuje dokonalou přípravu jídla a zachování jeho šťavnatosti.

Nejprve je třeba si vybrat vhodný kus masa. Pro svíčkovou se nejčastěji používá svíčková, která je šťavnatá a má jemnou chuť. Můžete si vybrat čerstvé maso od řezníka nebo pokud preferujete již hotové kusy masa, je možné zakoupit svíčkovou v obchodě.

Po vybrání vhodného masa je třeba ho správně nakrájet. Nejdříve odstraňte případné tukové blány nebo šlachy, které by mohly být příliš tuhé při přípravě. Poté maso nakrájejte na tenké plátky, které mají ideálně tloušťku 1-1,5 centimetru.

Je také možné nakrájet maso na menší kousky o velikosti přibližně 2×2 centimetry, pokud preferujete menší kousky masa v omáčce. V tomto případě je důležité zajistit rovnoměrné nakrájení maso, aby se některé nevařilo déle než ostatní.

Po nakrájení masa je vhodné ho dochutit solí a pepřem podle chuti. Nyní je maso připravené k dalšímu kroku přípravy svíčkové na smetaně.

Základní recept na svíčkovou

V této sekci se dozvíte základní recept na tradiční české jídlo – svíčkovou. Svíčková se tradičně podává s houskovým knedlíkem a brusinkami.

Ingredience:

  • 500 g hovězí svíčkové
  • 2 cibule
  • 3 mrkve
  • 1 petrželový kořen
  • 200 ml smetany ke šlehání
  • lžíce hladké mouky
  • 2 lžíce hořčice
  • lžíce octa
  • 2 lžíce oleje
  • sůl, pepř, majoránka, kmín

Postup:

  1. Na oleji osmahneme na kostky nakrájenou svíčkovou z obou stran dozlatova.
  2. Přidáme nakrájenou cibuli a společně osmahneme.
  3. Přidáme na kostky nakrájenou mrkev a petrželový kořen, osolíme, opepříme a podlijeme vodou.
  4. Na mírném ohni dusíme po dobu 2-3 hodin, dokud maso nezměkne.
  5. Pak vyjmeme maso a přidáme škrob rozpuštěný ve vodě, aby se omáčka zahustila.
  6. Přidáme smetanu, hořčici a oložíme maso zpět do omáčky.
  7. Povaříme a ochutíme solí, octem, majoránkou a kmínem. Podáváme s houskovým knedlíkem a brusinkami.

Varianty omáčky svíčkové

Omáčka svíčková je tradiční česká specialita, která se skládá z omáčky připravené z hovězí svíčkové, zeleniny a několika dalších ingrediencí. Existuje několik variant této omáčky, které se liší v použitých ingrediencích a způsobu přípravy.

Jednou z nejznámějších variant je „tradiční svíčková omáčka“, která se připravuje z dušené hovězí svíčkové, cibule, mrkve a petržele. Maso se nejprve zpění na oleji a poté se vaří ve vývaru spolu s ostatními ingrediencemi. Omáčka se pak zahustí šlehačkou a dochutí se solí, pepřem a hořčicí.

Další populární variantou je „svíčková omáčka s brusinkami“. V této verzi omáčky se do vývaru přidávají brusinky, které jí dodávají sladko-kyselou chuť. Brusinky se přidávají na konci vaření, aby zůstaly stále svěží a nedusily se. Tato kombinace sladkého masa a kyselých brusinek je velmi oblíbená.

Oblíbenou variantou je také „svíčková omáčka se smetanou“. V této verzi se omáčka připravuje ze smetanového základu, do kterého se přidává dušená hovězí svíčková a ostatní ingredience. Omáčka je krémová a bohatá na chuť díky smetaně.

Kromě těchto základních variant svíčkové omáčky se může lišit také přidáním různých koření či bylinek. Někteří do omáčky přidávají například majoránku, tymián nebo bobkový list, aby získala specifickou vůni a chuť. Další možností je přidání hořčice, která omáčku chuťově zjemní a obohatí.

Dokončení a podávání svíčkové

Pokud jste dokončili přípravu svíčkové, zbývá ji již jen podat a vychutnat si s hosty. Než ale začnete servírovat, je důležité zajistit správný způsob podávání, aby jídlo mělo nejen výbornou chuť, ale také působilo vizuálně atraktivně.

Prvním krokem je rozkrájet maso na tenké plátky. Je důležité, aby plátky byly co nejtenčí, aby maso zůstalo šťavnaté a měkké. Plátky svíčkové můžete pokládat na talíř tak, aby vytvořily hezký a přehledný tvar. Můžete je také ozdobit několika lístky čerstvé petržele nebo kouskem citronové kůry.

Dalším krokem je příprava omáčky, která se podává ke svíčkové. Omáčku přelijte do speciální nádoby, kterou umístěte vedle talíře s masem. Můžete ji ozdobit několika lístky natrhané čerstvé petržele nebo přidat plátky nakrájeného citronu pro zdůraznění chuti.

Přílohy ke svíčkové lze podávat různé. Klasickou volbou je houskový knedlík, který se pokrájí na plátky a podává se na samostatném talíři. Další možností je rýže nebo bramborový knedlík, které ozdobte většími kousky natrhané petržele.

Na závěr nezapomeňte na lahodným dezert. K tradičním dezertům, které lze podávat po svíčkové, patří například jablečný závin s vanilkovou zmrzlinou. Vytvořte malý dortík ze závinu a podávejte ho vedle talíře s masem a přílohami. Na dortík můžete přidat trochu rozehřátého lískooříškového sirupu, který dodá dezertu navíc chuťovou špici.

Tipy a triky pro svíčkovou

Výroba svíčkové je umění samo o sobě, ale někdy se mohou vyskytnout situace, které ztíží přípravu tohoto tradičního jídla. Zde je pár tipů a triků, které vám mohou pomoci při vaření svíčkové:

1. Výběr masa

Nejdůležitější část svíčkové je samozřejmě maso. Při výběru masa volte vždy čerstvý a kvalitní kus. Ideální je svíčková hovězí, která je nejšťavnatější a má jemnou chuť. Při nákupu si dejte pozor na barvu masa – mělo by být růžové a nečervené.

2. Marinování

Chcete-li dosáhnout výrazné chuti, můžete maso před vařením marínovat. Obvykle se používá směs oleje, octa, cibule, česneku a různých bylinek. Všechny suroviny smíchejte dohromady a nechte maso v ní namočené nejméně 12 hodin. Tímto způsobem se masu dostane hluboká chuť, kterou poté při vaření udrží.

3. Správné vaření

Abyste měli nad svíčkovou kontrolu, měli byste vědět, jak dlouho ji vařit. Obvykle se doporučuje vařit svíčkovou na mírném ohni po dobu přibližně 1,5 až 2 hodiny, dokud maso není měkké a šťavnaté. Pokud ji budete vařit příliš dlouho, může se maso stát suché a tuhé.

4. Přílohy a servírování

Svíčková se nejčastěji servíruje s houskovým knedlíkem, který můžete připravit sami nebo zakoupit hotový. K svíčkové se také hodí brusinky nebo okurky. Při servírování maso nakrájejte na plátky a polejte omáčkou. Nezapomeňte na kousky mrkve a petržele, které jsou součástí omáčky a dají jí specifickou chuť.

V tomto článku jsme se podrobně seznámili s přípravou klasické české svíčkové. Sledovali jsme postup od přípravy vývaru až po konečné dokončení omáčky. Během vaření jsme zdůraznili důležité kroky a náležitosti pro dosažení skvělého výsledku. Svíčková je tradiční pokrm, který si u nás získal zaslouženou popularitu. Můžeme ji připravit pro svou rodinu nebo hosty na slavnostní příležitosti. Doufáme, že naše rady a tipy vám pomohou při zdárné úspěšné úpravě této české klasiky ve vaší kuchyni. Takže teď už to jde na to vaření! Ať vám chutná!

Přidejte si rady a návody na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si rady a návody na hlavní stránku Seznam.cz

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *