Kajínek je venku. Co bude následovat a jak se může vrátit rychle zpět za mříže?

A je to tady. Prezident Miloš Zeman dnes podepsal milost pro Jiřího Kajínka. Tu Hrad zrovna odesílá na ministerstvo spravedlnosti, které propuštění Jiřího Kajínka z rýnovické věznice vyřídí. Ačkoliv prezident v minulosti deklaroval, že milost bude udělovat jen v přesně vymezených humanitárních důvodech a nikoliv pachatelům násilných trestných činů, dočkal se omilostnění i nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, odsouzený za pokus o vraždu a dvojnásobnou nájemnou vraždu.

A je venku

Netrvalo dlouho a dokument, který po 23 letech zajistí propuštění Kajínka z vězení byl v úterý před polednem podle Ovčáčka odeslán na ministerstvo spravedlnosti, které zajistí propuštění Kajínka z rýnovické věznice na Jablonecku, kde si svůj trest odpykává. O propuštění Kajínka se prezident Zeman podle svého mluvčího radil i s odborníky i z řad policie a úkladně tento krok zvažoval.

Kajínek byl odsouzen 23. června 1998. Doživotí dostal za to, že v roce 1993 zastřelil poblíž věznice Bory v Plzni podnikatele Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoše, druhý osobní strážce střelbu přežil. Do povědomí širší veřejnosti se dostal v roce 2000 útěkem z přísně střežené mírovské věznice. Kajínek vinu nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soudy z předpojatosti. Jeho žádost o obnovu procesu zamítl Vrchní soud i Ústavní soud. V roce 2010 měl premiéru film natočený na motivy jeho příběhu.

Může rychle zpět za mříže

Pokud Kajínek něco provede a stačí i obyčejná klukovin a, tak se bude stěhovat zpátky za míře. Protože součástí podmínek milosti je i sedmiletá podmínka, kterou bude mít po propuštění z vězení Kajínek mít. Co bude Kajínek dělat? Podívejte se do naší fotogalerie.

loading…


Komentářů

komentáře